Aktualno


Spoznajte več o edinstveni delavnici.  


Delavnica je namenjena direktorjem, vodjem oddelkov in vodjem projektov, ki se soočate tako z globalnimi spremembami kot s spremembami v vašem delovnem okolju in želite izboljšati svoje sposobnosti in veščine pri vodenju zaposlenih v obdobju uvajanja in sprejemanja sprememb. 

sistemski pristop in modele upravljanja sprememb,
  • orodja za udejanjanje spremembe v okviru danih sredstev,
  • Dognanja nevroznanosti, ki nam pomagajo pri obvladovanju stresa, ki ga povzročajo spremembe.
  • !important;">
    Na delavnici boste spoznali:



    1. Sistemski pristop vam pomaga zmanjšati stroške parcialnih rešitev in odmik od gašenja ponavljajočih se problemov. Z novim pristopom lahko optimizirate svoje poslovne procese, povečate svojo učinkovitost in kakovost ter zmanjšate poslovna tveganja.

    2. Načini in motivacije, ki so bile razvite za statična okolja, so preživeti in čas je za nove pristope vključevanja in motiviranja vseh generacij zaposlenih. Za uspešno odzivanje na spremembe je v proces potrebno vključiti vse zaposlene, ne le peščice vodilnih, saj si s tem zagotovite, da bo uvajanje sprememb doseženo v načrtovanem roku in s sredstvi, ki so na voljo.

    3. Čas je za eksperimentalno učenje in učinkovito upravljanje sprememb. Eksperimentalno učenje je metoda, ki vam omogoči preizkus novega znanja na konkretnih primerih, iz katerega potegnete ključne ugotovitve, ki jih lahko že naslednji dan uporabite v vašem delovnem okolju.  Na delavnici boste s pomočjo vodenih pogovorov in usmerjene refleksije tudi spoznali, kako lahko dosežete želene rezultate na svojem področju dela.
     

    Zakaj je zdaj pravi čas, da se udeležite delavnice?

    Odgovor poiščite s hitrim izračunom in argumenti bodo spregovorili:

    Ali pri uvajanju sprememb zaznavate odpor? Časovno zaostajate za načrti  in zaznavate več konfliktov med zaposlenimi? Koliko vas to stane?

    Koliko vas stane to, da vaši zaposleni nimajo dovolj znanja, niso motivirani in zavzeti, da bi se odzivali na spremembe?

    !important;">Kaj konkretno prinaša delavnica 'Spremembe za razvoj' ?



    Prvi del: 25. maj 2023 od 8.00 do 14.00    

    Kje: Kamnik, Samostan Mekinje

    Drugi del: 1. junij 2023 od 10.00 do 13.00

    Kje: Zoom

    Prijava

    !important;">
    Termin

    Poiskali bomo odgovore na aktualna vprašanja:

    1. Kateri so temelji, ki omogočajo, da je organizacija agilna in učinkovito upravlja spremembe?
    2. Kako motiviramo zaposlene v času sprememb?
    3. Kako spodbujamo sodelovanje vseh zaposlenih in izkoristimo njihovo znanje in izkušnje?
    4. Kako obvladamo odpor in konflikte pri uvajanju sprememb znotraj tima v organizaciji in tudi v odnosu s strankami? 
    5. Kako koncepta zavestnega voditeljstva, ki temelji na znanosti o možganih uporabimo za doseganje dodane vrednosti vsakega zaposlenega?
    6. Kako zgraditi psihološko varnost, ki je temelj za ustvarjanje inovativnega in produktivnega okolja?
    7. Kdo so Oblikovalci sistemske preobrazbe (Colabrie Shapers)?
    8. Kakšni so neposredni in posredni učinki za organizacijo na poslovnem področju, kakšen je ROI, kadar v organizaciji delujejo Oblikovalci sistemske preobrazbe?
    !important;">Podrobnejši program delavnice



    Predstavili vam bomo najnovejše trende in spoznanja, ki jih uporabljajo globalne organizacije kot so BMW, Facebook, Nasa, Google z metodologijo XCHANGE, ki smo jo prvi uvedli pri nas.
     

    • S pomočjo pristopov in orodij za upravljanje spremembe boste raziskali primer spremembe, ki vpliva na vas in vaše delovno okolje.
    • Aktivirati boste vaš vpliv zavestnega voditelja. Zavestni voditelj  je tisti, ki  prepozna in upošteva potrebe, čustva in talente svojih sodelavcev in ki je sposoben ustvarjati  psihološko varnost v svoji ekipi, kar povečuje zaupanje, sodelovanje in inovativnost ter s tem doseganje ciljev podjetja in dodano vrednost zaposlenih.
    • Povezali boste koncepte sistemskega pristopa, model ADKAR®, Colabrie pristop in jih uporabili na primeru vaših aktualnih situacij.
    • Določili  boste kje začeti: Kateri so naslednji koraki, ki jih najbolj želite narediti? Kaj bi lahko bil velik in pogumen prvi korak? Kaj bi lahko bil najmanjši, najlažji korak?
    !important;">
    Cilji delavnice